جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

حضور دکتر چترتون در جلسه اتاق فکر وزارت نیرو و برگزاری کارگاه تخصصی تقویت و ساماندهی بازار آب

دوشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۳:۵۷
اخبار ايران
دکتر چترتون مشاور فائو و وزیرسابق کشاورزی استرالیا ساعت شش صبح روز یکشنبه سوم اسفند ماه در در جلسه اتاق فکر وزارت نیرو که با حضور مهندس چیت چیان وزیر نیرو و اعضای اتاق فکر تشکیل شد حضور یافت.

به گزارش شبکه خبری آب ایران در این جلسه دکتر چترتون سخنانی در خصوص تقویت وساماندهی بازار آب و اثرات آن در میزان مصرف آب کشاورزی و افزایش بهره وری آب کشاورزی ارائه نمود.
سپس اعضای اتاق فکر به طرح پرسشها و نظرات خود پرداختند.
بر اساس این گزارش با توجه به استقبال اعضای اتاق فکر این نشست که قرار بود شاعت هشت صبح به پایان برسد تا ساعت نه ادامه یافت .
به گزارش شبکه خبری آب ایران در ادامه برنامه های پیش بینی شده دکتر چترتون در سالن اجتماعات وزارت نیرو حضور یافت.
کارگاه تخصصی تقویت و ساماندهی بازار آب باحضور کارشناسان بخش آب کشور و با هدف آشنایی با تجارب کشور استرالیا در زمینه بازار آب در دو نوبت صبح و عصر در محل وزارت نیرو برگزار شد .
به گزارش شبکه خبری آب ایران در ابتدا کوهیان قائم مقام مدیر موسسه تحقیقات آب ضمن خیر مقدم به اهمیت و ضرورت برگزاری بازار آب در دنیا اشاره کرد و گفت : هدف ما از برگزاری این کارگاه تخصصی آشنایی با تجارب سایر کشورها در زمینه بازار آب است تا از تجارب موفق الگو بگیریم و با توجه به شرایط کشورمان و همچنین فراهم کردن الزامات و بسترهای مورد نیاز آن را اجرایی کنیم به همین منظور از دکتر چترتون صاحبنظر استرالیایی دعوت کردیم تا از تجارب ایشان درزمینه بازارآب استرالیا استفاده کنیم.
سپس دکتر سیاری معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت مدیریت منابع آب ایران به وضعیت آبی کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه در آستانه تصویب بودجه سال 93 و تبیین برنامه ششم هستیم و در شرایطی که آمایش سرزمین نداریم حوضه های آبریز را مبنای برنامه کشور در برنامه ششم قرار دادیم.
وی همچنین در ادامه به جایگاه آب اشاره کرد و اظهار داشت : آب یک کالای چند وجهی ، اقتصادی ، استراتژیک و مقدس است و با توجه به اینکه بازار آب هم در این راستا مطرح شد می خواهیم با برگزاری کارگاه های آموزشی در این زمینه به هدف نهایی که مصرف بهینه آب است دست یابیم.
بر اساس این گزارش دکتر "برایان چترتون" دراین کارگاه اظهار داشت: منابع آبی هر کشور را باید به صورت یک مجموعه کلی شامل آب‌های سطحی و آب‌های ذخیر ه شده در خاک ببینیم تا بتوانیم بهره‌وری از آب را افزایش دهیم.
وی در خصوص تامین آب تصریح کرد : با افزایش قیمت آب نمی توانیم جلوی مصرف بی رویه آب را بگیریم و آب مورد نیاز کشور را تامین کنیم بلکه با تقویت و ساماندهی بازار آب می توانیم مشکلات بخش آب را تا حدودی برطرف کنیم.

مشاور فائو هدف اصلی از ایجاد بازار آب را مدیریت تقاضا عنوان کرد و افزود: نقطه آغاز بازار آب در استرالیا این بود که کل آب موجود در یک منطقه را در یک بازه زمانی به کشاورزان اختصاص دادیم و در کنار آن میزان تقاضا را در منطقه ثابت کردیم.
وی با پیشنهاد اجاره زمین های کشاورزی به مدت 28 سال به کشاورزان تاکید کرد : کشاورزان می توانند در یک دوره 7 ساله از آب موجود بهترین استفاده را داشته باشند و در صورت تایید بازرسان اجاره زمین هایشان تمدید خواهد شد .
نماینده پیشین مجلس استرالیا ادامه داد: با اختصاص آب در حجم مشخص به هر کشاورز و استفاده از سامانه‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی کمترین استفاده از آب موجود را در پی خواهد داشت که در بازار آب کشاورز می تواند آب مازاد را به فروش برساند.
دکتر چترتون در ادامه افزود: با دادن حق آبه مصرف آب افزایش پیدا می کند و زمانیکه کشور با خشکسالی رو به رو شود می بایست تمهیداتی اندیشید تا سفره های آب زیرزمینی خشک نشوند.
وی با بیان اینکه بیشترین تمرکز متولیان بخش آب هر کشور روی آب مورد نیاز در کشاورزی است گفت : آب در کشاورزی فقط یکی از نهاده‌ها است و باید تمامی جنبه‌های اقتصاد کشاورزی را مدنظر داشته باشیم؛ پیشتر نگاه غالب "محصول بیشتر به‌ازای قطره آب بیشتر" بود، اما باید توجه داشت که نگاه درست "سود بیشتر به‌ازای قطره آب بیشتر" است که در این صورت تمام جنبه‌های کشاورزی همچون نیروی انسانی و ادوات کشاورزی را نیز شامل می‌شود.
دکتر چترتون با تاکید بر نقش اساسی کشاورزان در تدوین برنامه ها و اجرای مدیریت منابع آب گفت : با تشکیل کمیته های محلی شامل 3 کشاورز و 1 نماینده اداره آب 1 نماینده محیط زیست و 1نفر مستقل به عنوان رئیس کمیته می توان در مدیریت منابع آب موفق بود.

وی کاهش میزان آب را یکی از مهم ترین راهکارهای استفاده بهینه از آب توسط کشاورزان دانست و گفت: با توجه به اینکه در استرالیا آب طبق یک قرارداد و با یک شرایط خاص در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد در صورتیکه کشاورز طبق شرایط قرارداد به بهره‌وری لازم نرسد، این اختیار از او سلب شده و به کشاورز دیگری داده می شود.
وزیر پیشین کشاورزی استرالیا در خصوص معایب بازار آب گفت: یک مشکل بزرگ بازار آب، سازگار نبودن با خشک‌سالی است که در این صورت حقابه پیش‌بینی شده برای کشاورزان قابل تامین نخواهد بود و قرارداد بین فروشنده آب و کشاورز به خودی خود منحل خواهد شد.
مشاور فائو به نقش مهم و اساسی بازار آب در کنار معایب آن اشاره کرد و گفت : بازار آب به عنوان راهکار اساسی و ابزاری جهت حل عرضه و مصرف آب در استرالیا ، شیلی و بخش هایی از آمریکا وجود دارد که هدف از اجرای آن در این کشورها ایجاد تعادل بین عرضه و مصرف آب مورد نیاز کشاورزی از طریق ساز و کارهای قیمت گذاری آب است
دکتر چترتون در پایان با توجه به تجربیات خود در زمینه بازار آب استرالیا گفت : با تخصیص آب می توانیم محصولات بیشتری را به دست آوریم.

در پایان این نشست با حضور دکتر طاهری مشاور وزیر نیرو، دکتر کوهیان قائم مقام موسسه تحقیقات آب و دکتر چترتون پانلی تشکیل شد و به سئوالات حاضرین در خصوص بازار آب پاسخ داده شد.
شایان ذکر است این کارگاه آموزشی به همت شرکت مدیریت منابع آب ایران و موسسه تحقیقات آب برگزار شد.منبع خبر: شبکه خبری آب ایران
فرستنده خبر: oskoee
تعداد بازدید: ۱۴۰۳
آرشیو: اخبار ايران
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار ايران
 اخبار از oskoee


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir