جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

سومین نشست هم اندیشی معا ونین حفاظت و بهره برداری در بوشهر به کار خود پایان داد

چهارشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱:۳۳
اخبار ايران
سومین نشست هم اندیشی معاونین حفاظت و بهره برداری شرکتهای آب منطقه ای سراسر کشور که سوم و چهارم اسفندماه سال جاری به میزبانی شرکت سهامی اب منطقه ای بوشهر برگزار شده بود ،عصردیروز با جمع بندی نهایی مصوبات کارگروهها ی تخصصی، بکار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر دراین نشست که معاونین و مدیران ارشد وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز حضور داشتند، مدیرکل دفتر نظام‌های حفاظت و بهره‌برداری وزارت نیرو گفت: با بحرانی شدن دشت‌ها در سطح کشور که ۶۰۹ دشت منموعه شده، میزان آبدهی از چاههای مجاز ۴۰ درصد کاهش یافته است.
مهندس محمد جواد میبدی افزود: اخذ مصوبات هم‌اندیشی معاونان حفاظت و بهره‌برداری با محوریت "طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی" سراسر کشور یکی از مهم‌ترین پارامترها در اجرایی کردن و به ثمر نشاندن این طرح است.
وی اظهار داشت: بیش از 609 محدوده و دشت‌های ممنوعه در کشور تعیین شده که این نشان از بحرانی بودن دشت‌های کشور است.
وی با بیان اینکه 11 میلیارد متر مکعب آب از مخازن دشت‌های کشور کاهش یافته تصریح کرد: از 42 میلیارد متر مکعب آبی که به اراضی کشاورزی منتقل می‌شد اکنون با 11 میلیارد متر مکعب کاهش به 31 میلیارد متر مکعب رسیده است.
مدیرکل دفتر نظام‌های حفاظت و بهره‌برداری وزارت نیرو از کاهش 40 درصدی آبدهی منابع زیرزمینی در کشور خبرداد و خاطرنشان کرد: با بحرانی شدن دشت‌ها در سطح کشور که 609 دشت ممنوعه شده، میزان آبدهی از چاههای مجاز 40 درصد کاهش یافته است.
میبدی با بیان اینکه رویکرد دولت یازدهم در زمینه منابع آبی کشور تغییر کرده گفت: با تغییر رویکرد دولت نسبت به آب و حفاظت از منابع آبی کشور؛ مسئولان آب کشور، حفاظت و بهره‌برداری از منابع آبی کشور را در اولویت قرار داده‌اند و در دو کارگروه این مهم مورد توجه قرار گرفته است.
وی، با بیان اینکه تمام چاههای مجاز به کنتور هوشمند مجهز می‌شود افزود: اکنون 40 درصد چاههای مجاز به کنتور هوشمند مجهز شده که این مهم تا پایان برنامه ششم توسعه و تکمیل می‌شود.
مدیرکل دفتر نظام‌های حفاظت و بهره‌برداری وزارت نیرو با بیان اینکه سند آب‌های زیرزمینی تدوین می‌شود گفت: برای جبران کسری‌های آب‌های زیرزمینی سند آن تدوین و راه‌های کسری این آبها اجرایی می‌شود.
میبدی از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی کشاورزی خبر داد و گفت: با انعقاد این تفاهم‌نامه 3 هزار شرکت تحت پوشش این سازمان که در روستاها حضور دارند از قابلیت‌های آنان برای اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی استفاده می‌شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران نیز گفت: برداشت آب از ۳۱۷ دشت در کشور ممنوع شده که از این تعداد ۲۱ دشت آن امسال ممنوعه شده و ۲ دشت دیگر نیز وضعیت بحرانی دارند.
مهندس جهانگیرحبیبی با بیان اینکه 85 درصد مساحت کشور در ناحیه خشک قرار دارد، اظهار داشت: بارندگی در 10 سال گذشته زیر متوسط کشوری بوده بگونه‌ای که ماههای که نیاز به بارش بوده ،مقدار آن بشدت کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه میزان آب به ازا هر نفر، 7 هزار متر مکعب بوده، گفت: اکنون این میزان به 2 هزار متر مکعب کاهش یافته که تا سال 1404 به یک‌هزار و 500 متر مکعب می‌رسد.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به ممنوعیت برداشت آب از 317 دشت‌ کشور تصریح کرد: به سبب کاهش میزان آب درمخازن چاههای آب کشاورزی امسال برداشت آب از 21 دشت ممنوع شد و این در حالی است که دو دشت در وضعیت بحرانی قرار دارند.
حبیبی، با بیان اینکه 62 درصد آب مصرفی کشور از طریق منابع زیرزمینی تامین می‌شود افزود: متوسط بارندگی امسال 21 درصد کاهش یافت و از 130 میلیمتر به 103 میلیمتر رسید.
وی افزود: بیشتر کاهش بارندگی در استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، فارس و کرمان بوده که سبب کاهش ذخائر آب در این استان‌ها شده است.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه بیشتر کاهش ذخیره آب در حوزه آبریز خلیج فارس گزارش شده بیان کرد: اکنون سدها در کشور 41 درصد مخازن آنها پرشده و این در حالی است که میزان برداشت آب از سدها تغییری نکرده داست که وضعیت بحرانی نشان می‌دهد.
حبیبی، از تشکیل شورای حفاظت منابع آب در کشور خبرداد و گفت: با تشکیل این شورا طرح احیا و تعادل بخشی آب‌های زیرزمینی مورد بررسی و اجرا قرار می‌گیرد.
وی از شناسایی برداشت کنندگان غیر مجاز آب خبرداد و افزود: با اجرای طرح احیا آب‌های زیرزمینی ضمن اینکه تمامی برداشت کنندگان شناسایی می‌شوند با برداشت کنندگان غیر مجاز برخورد قانونی می‌شود.
این گزارش می افزاید در حاشیه این نشست بمناسبت فرا رسیدن 5 اسفندماه، فرخنده میلاد حضرت زینب کبری(س) و نیز گرامیداشت روز مهندس ، مهمانان این نشست از موزه شهید رییسعلی دلواری بازدید وبا حضور مجریان صدا و سیمای مرکز بوشهر، برنامه جشنی همراه با گشت دریایی و نیز اجرای موسیقی محلی برگزار گردید.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر
فرستنده خبر: نامشخص
تعداد بازدید: ۶۵۶
آرشیو: اخبار ايران
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار ايران
 اخبار از نامشخص


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir