جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

همزمان با سفر رئیس جمهور سد مخزنی کلقان با حضور وزیر نیرو افتتاح می شود

سه شنبه، ۲۹ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸:۲۴
اخبار ايران
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی از افتتاح سد مخزنی کلقان در شهرستان بستان آباد با حضور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد.

به گزارش روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی، مهندس غلامرضا هاشمی با اعلام این خبر افزود: این سد از نوع خاکی با هسته رسی، به ارتفاع 65 متر و طول تاج 520 متر با حوضه آبریز 202 کیلومتر مربع ، حجم مفید مخزن 5/20 میلیون متر مکعب و حجم تنظیمی سالانه 24 میلیون متر مکعب احداث شده است.
مهندس هاشمی در خصوص اهداف احداث این سد اظهار داشت: مهار سیلاب، تأمین آب شرب شهرستان بستان آباد، روستاها، تأمین آب خام تصفیه خانه شهرستان هشترود به حجم 5/1- میلیون متر مکعب در سال ، تأمین آب مصرفی صنایع شهرستان بستان آباد و تبریز به حجم 4/3 میلیون متر مکعب در سال ، تأمین آب کشاورزی بهنگام 1100 هکتار از اراضی تراس رودخانه کلقان به حجم 2/7 میلیون متر مکعب در سال و تنظیم حق آبه محیط زیست رودخانه به حجم 2/3 میلیون متر مکعب در سال اهدافی هستند که در ساخت این سد دنبال شده اند.
مدیرعامل آب منطقه ای استان اثرات اجتماعی و اقتصادی اجرای این طرح را ایجاد اشتغال، جلوگیری از مهاجرت و مهاجرت معکوس، افزایش سطح بهداشت عمومی، بهبود شرایط اقتصادی ساکنان منطقه، افزایش تولید، امکان ایجاد مراکز تفریحی و گسترش صنعت گردشگری و جذب گردشگر داخلی و خارجی در منطقه ، پرورش آبزیان، رونق اقتصادی و احداث کارخانجات صنعتی در شهرکهای صنعتی ذکر نمود.
لازم به ذکر است سدکلقان در کنترل سیلاب 25/1/96 که با دبی حدود 130 متر مکعب در ثانیه به وقوع پیوسته نقش مهم و مؤثری داشته و مانع از رسیدن هرگونه خسارت جدی به منطقه شده است.منبع خبر: فاطمه کشاورزی - کارشناس روابط عمومی آب منطقه ای آذربایجان شرقی
فرستنده خبر: az-sharghi
تعداد بازدید: ۲۴۳
آرشیو: اخبار ايران
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار ايران
 اخبار از az-sharghi


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir