جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

جلسه آشنایی با زمینه های همکاری ایران و دانمارک در صنعت آب کشور برگزار شد

یكشنبه، ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸:۲۴
اخبار ايران
روز یکشنبه 21 آبان ماه سال جاری جلسه ای با حضورنمایندگان آب دانمارک،‌مهندس حاج رسولیها مدیرعامل ، مهندس حبیبی معاون حفاظت و بهره برداری و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران در محل سالن خلیج فارس شرکت برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در ابتدای جلسه آقای دانی عنان سفیر دانمارک در ایران گفت همکاری های مشترک بین دولت ها، دانشگاه ها و به ویژه شرکت های خصوصی شروع شده است. وی افزود شرکت های فعال این کشور در صنعت آب آمادگی همکاری با ایران در زمینه های مختلف مدیریت منابع آب را دارند. همچنین ایشان به روند رو به رشد مبادلات تجاری و اقتصادی در طی سال های اخیر اشاره کرد و اظهار امیدواری نمود که این روند به تدریج افزایش یابد.
در ادامه جلسه نمایندگان برخی شرکت های ایرانی فعال در زمینه تولید شیرآلات، آب شیرین کن ها، فیلترهای آب،‌کنتورهای آبی هوشمند، ‌لوله های آب شرب که دارای سابقه همکاری با شرکت های دانمارکی هستند، خلاصه ای از فعالیت های خود را بیان نمودند.
سپس مهندس حاج رسولیها، به تشریح ساختار وزارت نیرو و ماموریتها و اهداف صنعت آب پرداخت. وی گفت دو فعالیت اصلی بخش آب اخداث سدها و شبکه های آبیاری و زهکشی و مدیریت منابع آب به صورت کلان است. بخش اعظم سدسازی تا کنون انجام شده است اما در خصوص شبکه های ابیاری و زهکشی و خطوط تامین آب شرب به صورت کانال یا لوله 25 تا 30 درصد طرح های کشور در این زمینه باقی مانده است.
طبق بیان ایشان بخش دوم مدیریت منابع آب است که اقدامات سازه ای و غیرسازه ای را در بر می گیرد. در اقدامات سازه ای ابزارهای اندازه گیری اطلاعات پایه منابع آب و ابزارهای اندازه گیری انهار، ‌کانال ها و چاه ها مد نظر است. در بحث غیر سازه ای تجارب علمی و مدیریتی کشورهای پیشرفته دنیا در زمینه آبخوان و مدیریت آب زیرزمینی شدیدا مورد نیاز است. نمونه دیگری از اقدامات غیرسازه ای مباحث مرتبط با مدیریت حوضه ای منابع آب است و تجارب سایر کشورها از قبیل دانمارک می تواند در مدیریت بحران آب موثر باشد.
نکته دیگر در خصوص زمینه همکاری این است که ما ظرفیت خوبی در ساخت و ساز سدها و شبکه ها داریم و می توانیم همکاری خوبی با دانمارک به منظور اجرای پروژه های مشترک در کشورهای همسایه ایران داشته باشیم. ایشان به شرکت مهندسین مشاور مهاب قدس به عنوان یکی از شرکت های فعال در عرصه بین المللی اشاره کرد و گفت این شرکت در حال حاضر در بیش از 20 کشور پروژه هایی را در حال طراحی و نظارت دارد.
یکی دیگر از موارد مطروحه توسط مدیر عامل شرکت، ‌مباحث مرتبط با سرمایه گذاری و فاینانس خارجی در طرح های مرتبط با صنعت آب، سدسازی و تولید انرژی برقابی و... می باشد. در همین راستا دولت جمهوری اسلامی تضمین قابل قبولی در زمینه خرید آب و برق تولید شده به قیمت واقعی می دهد.
حاج رسولیها گفت یکی از محدودیت های موجود در سیستم های سرمایه گذاری در بخش آب قیمت پایین آب در بخش های مختلف خانگی،‌ صنعت و کشاورزی می باشد. هزینه پرداختی برای آب شرب توسط مشترکین تنها حدود 40 درصد قیمت واقعی آب، مصارف صنعتی 70 درصد، ‌کشاورزی کمتر از ده درصد می باشد. ایشان همچنین به سیاست گذاری دولت برای تحقق قیمت واقعی آب در بخش شرب در دو مرحله و صنعت و کشاورزی در یک مرحله اشاره نمود. وی به برخی ازپروژه های خطوط انتقال آب توسط لوله (خرید، پوشش، اجرا) اشاره نمود و گفت در حال حاضر تعداد زیادی از این پروژه ها ناتمام مانده است.
در پایان مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب، انتقال دانش و تکنولوژی و نیاز به سرمایه گذاری و فاینانس توسط کشورهای خارجی در بخش آب را به عنوان دو نیاز ضروری ایران در تعامل با کشورهای دیگر بیان کرد.منبع خبر: شبکه خبری آب ایران
فرستنده خبر: oskoee
تعداد بازدید: ۲۰۱
آرشیو: اخبار ايران
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار ايران
 اخبار از oskoee


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir