جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

افزایش آسیب‌پذیری حوضه‌های آبریز کشور به سیلاب بواسطه دخل و تصرف‌های انسانی

سه شنبه، ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۶:۵۵
اخبار داخلی
دکتر مرتضی افتخاری در پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب گفت: به واسطه دخل و تصرف‌های انسانی در حوضه های آبریز و تغییرات آب و هوایی، روند آسیب‌پذیری حوضه‌های آبریز کشور به سیلاب رو به افزایش بوده و متاسفانه با وقوع کمترین بارش‌ها، شاهد سیلاب‌های شدیدی در کشور هستیم.


به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات آب، این کنفرانس با هماهنگی وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، موسسه تحقیقات آب، پژوهشکده سوانح طبیعی و شرکت مدیریت منابع آب ایران در تاریخ 22 و 23 آبانماه جاری در حال برگزاری می‌باشد.
در اولین روز برگزاری این کنفرانس، دکتر مرتضی افتخاری دبیر علمی کنفرانس با بیان ضرورت دوچندان برگزاری این نوع کنفرانس‌ها، بیان داشت: چون دوره‌های پیاپی خشکسالی در کشور اتفاق افتاده است، موضوع مهم سیلاب به طور جدی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، بویژه اینکه در شرایط و محدودیت‌های مالی موجود، تامین اعتبارات و بودجه‌های موردنیاز برای مدیریت موفق سیلاب مورد غفلت واقع شده و عدم وجود هشدار سیل در مقیاس‌های کوچک و محلی و عدم آموزش مردم در مواجهه با سیلاب، موجب تلفات جانی بیشتر و دور از انتظار گردیده است. این، درحالی است که در سالهای اخیر، سالانه صد میلیارد تومان بابت خسارات مستقیم سیل در استان‌های کشور پرداخت شده است.
ایشان یادآور شد: مشخصه متمایزکننده سیلاب در مقابل دیگر حوادث قهری طبیعت مانند زلزله، اینست که امکان برآورد شدت و مدت سیلاب و زمان و محل وقوع آن با هزینه‌ای بسیار اندک در مقایسه با هزینه جبران خسارات آن وجود دارد. این موضوع، به واکنش به‌موقع دستگاه‌های مسئول در مقابل سیلاب کمک شایانی می‌نماید. البته هماهنگی بین بخش‌ها، نظم و انضباط و اقدام طی یک برنامه مشخص، از ضرورت‌های مدیریت و مهندسی سیلاب در کشور است. این مهم، در بخش‌های مختلف کنفرانس پنجم و در همچنین در کارگاه‌ها و میزگردهای مدیریتی ـ تخصصی آن، بطور پررنگ تری نسبت به دوره‌های قبل کنفرانس مورد توجه قرار گرفته است.
دکتر مرتضی افتخاری در توضیح سطح علمی پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب اشاره نمود: تعداد مقالات شفاهی ارائه‌شده در این کنفرانس پنجم دو برابر کنفرانس چهارم بوده و تعداد کارگاه‌های کاربردی و مبتنی بر روش‌های نوین مدیریت و مهندسی سیلاب، سه برابر کنفرانس چهارم است. وی افزود: در این کنفرانس، نشست مدیریتی در سطح معاونان وزرای نیرو و راه و شهرسازی به منظور بحث درباره ایجاد هماهنگی‌های بیشتر میان‌بخشی و تدوین زیرساخت های لازم برای آن، در نظر گرفته شده است.
دبیر علمی کنفرانس در ادامه گفت: بیشترین فراوانی مقالات ارائه‌شده در این کنفرانس در زمینه موضوع "خدمات مهندسی سیل" می‌باشد و کمترین درصد فراوانی، مربوط به "اثرات تغییر اقلیم و آثار انسانی بر سیل" بوده است. این موضوع درحالیست که دخل و تصرف های انسانی در حریم و بستر رودخانه ها بر پدیده سیلاب، مهمترین چالش این حوزه می‌باشد و بر این اساس، اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشگران باید با صرف تلاش بیشتری برای تجزیه و تحلیل آثار انسانی بر سیلاب در پژوهش‌های خود بکوشند.
ایشان در پایان خاطرنشان کرد: اعضای کمیته علمی پنجمین کنفرانس جامع مدیریت و مهندسی سیلاب 40 نفر از اساتید دانشگاه‌ها، موسسات و مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های مهندسی مشاور و سازمان‌های مردم نهاد می‌باشند که 80 درصد از مقالات دریافت شده به دبیرخانه کنفرانس را مورد پذیرش قرار دادند.


منبع خبر: روابط عمومی و امور بین‌الملل موسسه تحقیقات آب
فرستنده خبر: pormohamadi
تعداد بازدید: ۵۲
آرشیو: اخبار داخلی
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار داخلی
 اخبار از pormohamadi


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir